Vajinismus Tedavisi

  Vajinismus Tedavisi İstanbul

  Vajinismus tedavisi İstanbul, kadın doğum uzmanları ve psikologlar öncülüğünde gerçekleştirilen, kişiye özel tedavi uygulamalarıdır. Cinsel işlev bozuklukları hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilen önemli rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar sebebiyle bireyler ideal bir şekilde cinsel birliktelik kurmakta zorlanırlar. Buna bağlı olarak da romantik ilişkileri ve evlilikleri sırasında farklı sorunlar deneyimleyebilirler. Vajinismus da bahsi geçen cinsel işlev bozukluklarından biridir.

  Bireyin cinsel ilişkiye girmekten aşırı miktarda korkması ve kendisini istemsiz bir şekilde kasarak cinsel birleşmeyi zorlaştırmasıyla karakterize olan bu durum, kadınlarda sıkça görülmektedir. Vajinismusun pek çok nedeni olabilmektedir. Bu nedenlerden bazıları kadın hastalıkları kaynaklı, bazıları psikolojik, bazıları ise sosyokültürel temellidir. Vajinismus tedavisi sırasında bu nedenlerin her biri dikkatle değerlendirilir ve bireyin ihtiyaçlarına özel bir tedavi planlaması yapılır. Böylece vajinismus ortadan kaldırılır. Yazımızın devamında ‘’Vajinismus tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Vajinismus belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Vajinismus kimlerde görülür?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul vajinismus tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.

  Vajinismus Nedir?

  Vajinismus, kadınlarda görece sık ortaya çıkan ve cinsel ilişkinin beklendiği şekilde gerçekleşmesini önleyen bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismuslu kadınlar cinsel birleşme sırasında vücutlarının istemsiz bir şekilde kasılmasına engel olamazlar. Bu yüzden de cinsel birliktelik kuramazlar. Bazı durumlarda cinsel birleşme gerçekleşse bile çok ağrılı ve zorlayıcı olabilir. Vajinismus pek çok sebepten ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır ve bu sorunla karşılaşan bireylere mutlaka profesyonel yardım almaları tavsiye edilir.

  Vajinismus Tedavisi Nedir?

  Vajinismus tedavisi, vajinismusun ortadan kaldırılması ve bireyin ideal bir şekilde cinsel birliktelik kurabilmesi amacıyla yapılan özel bir tedavidir. Bu tedavi öncesinde hem psikolojik hem de fizyolojik etmenler değerlendirilir. Vajinismusun nedenleri belirlenir ve bu nedenlere yönelik özel bir tedavi planlaması yapılır. 

  Vajinismus Neden Olur?

  Vajinismusun pek çok farklı nedeni olabilmektedir. Bu nedenlerden bazıları fizyolojik, bazıları psikolojik, bazıları ise sosyokültürel temelli olabilmektedir. Genel olarak vajinismus nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • İlk gece korkusu.
  • Cinsel konularda kapalı bir ailede ve toplumda yetişmiş olmak.
  • Cinsellik hakkında yanlış bilgilere sahip olmak.
  • Aşırı stres.
  • Anksiyete.
  • Vajinal enfeksiyonlar.
  • Genital bölgede meydana gelen fiziksel travmalar.
  • Psikolojik travmalar veya istismar.
  • Bartholin kisti ve bartholin apsesi.
  • Vajinal kuruluk.
  • İdrar yolu enfeksiyonları.

  Vajinismus nedenleri bu şekilde sıralanabilir. Vajinismus bu nedenler doğrultusunda, daha önce hiç cinsel ilişkide bulunmamış bireylerde primer vajinismus olarak veya daha önce cinsel birliktelikte bulunmuş olan bireylerde sekonder vajinismus olarak sonradan ortaya çıkabilir.

  Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

  Vajinismus belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Cinsel ilişkiden korkmak.
  • Cinsel birleşme sırasında yoğun bir panik duygusu hissetmek.
  • Genital bölgedek kasların istemsiz bir şekilde kasılması.
  • Birleşme gerçekleşmişse yoğun bir ağrı hissi duyulması.
  • Kadın doğum muayenelerinden korkmak.
  • Anksiyete.

  Vajinismusa sahip olan kadınlar her ne kadar cinsel birliktelik kurmak isteselerde, birleşme sırasında bu belirtileri deneyimlemeye başlayabilirler. 

  Vajinismus Kimlerde Görülür?

  Vajinismus genellikle cinsel konularda kapalı bir toplumda ve ailede yetişmiş olan kadınlarda görülür. Bununla birlikte hem daha önce birliktelik yaşamamış kadınlarda hem de yaşamış kadınlarda vajinismus görülmesi mümkündür. Bu cinsel işlev bozukluğu her yaştan kadında görülebilmektedir.

  Vajinismus Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Tedavi edilmeyen vajinismus, bireyin sağlıklı ve ideal bir şekilde cinse ilişki kurmasını önler. Buna bağlı olarak hem romantik ilişkilerde hem de evliliklerde, çiftler arası sorunlar yaşanabilir. Vajinismusun tedavi edilmediği durumlarda, doğal olarak bireyin gebe kalması da son derece zordur. Bu yüzden vajinismus tedavisi ihmal edilmemelidir.

  Vajinismus Kendiliğinden Geçer Mi?

  Vajinismus kendiliğinden geçebilen bir bozukluktur. Bununla birlikte bu rahatsızlığın kendiliğinden geçmesi aylar bulabilir. Bu yüzden vajinismus sorunundan şikayetçi olan bireylere en yakın zamanda profesyonel yardım almaları tavsiye edilir.

  Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Vajinismus tedavisi olmak isteyen bireyler ilk olarak bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelidirler. Böylece vajinismusa neden olmuş olabilecek fijyolojik etmenler ve kadın hastalıkları araştırılabilir. Eğer bu araştırma sırasında bir rahatsızlık teşhis edilirse bu rahatsızlığın tedavi edilmesiyle birlikte vajinismus sorunu da ortadan kalkar. Eğer kadın doğum uzmanı vajinismusa yol açmış olabilecek fiziksel bir etmen bulamazsa hastasını uygun bir psikoloğa yönlendirebilir.

  İstanbul Vajinismus Tedavisi Fiyatları

  İstanbul vajinismus tedavisi ücreti ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button