Laparoskopi

  Laparoskopi İstanbul

  Laparoskopi İstanbul, kadın hastalıklarının teşhis ve tedavi sürecinde kullanılan, özel kameralar ve mikro cerrahi teknikleriyle yapılan gelişmiş bir uygulamadır. Kadın hastalıkları ve doğum alanında hem hastalıkları teşhis etmek hem de çeşitli şikayetlerin nedenlerini araştırmak amacıyla kullanılan pek çok tanılama uygulaması vardır. Bu uygulamalardan bazıları hem teşhis sürecinde hem de tedavi sürecinde etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Laparoskopi uygulaması da bunlardan biridir. Laparoskopi uygulaması sayesinde dişi üreme organlarının içerisinde bulunan kitleleri teşhis etmek, bu kitleleri kapalı ameliyat teknikleriyle vücut dışına tahliye etmek ve bu organlar üzerinde çeşitli tedavi uygulamaları gerçekleştirmek mümkün olur.

  Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi bu uygulamaların tamamı kapalı ameliyat teknikleriyle gerçekleşir. Yani ameliyat sırasında son derece küçük olan cerrahi kesiler ve mikro kamera gibi gelişmiş teknolojiler kullanılır. Böylece operasyonlar sonrasında hastalar çok daha çabuk iyileşir, operasyon bölgesinde kesi izi kalmaz. Yazımızın devamında ‘’Laparoskopik ameliyat nasıl yapılır?’’, ‘’Kapalı rahim ameliyatı nasıl olur?’’, ‘’Laparoskopi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Laparoskopinin avantajları nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul laparoskopi ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman ile iletişime geçebilirsiniz.

  Laparoskopi Nedir?

  Laparoskopi, son derece küçük kesiler ve mikro kamera gibi gelişmiş teknolojik ürünler kullanılarak gerçekleştirilen cerrahi bir girişimdir. Bu uygulama sayesinde hastalıkları hem teşhis etmek hem de tedavi etmek mümkün olmaktadır. İşlemler sırasında kullanılan gelişmiş teknikler sayesinde hastalar, klasik açık ameliyatlara kıyasla çok daha çabuk iyileşmektedirler.

  Laparoskopi Neden Yapılır?

  Laparoskopinin iki temel yapılma amacı vardır. Bunlardan ilki hastalıkları teşhis etmek ve var olan şikayetlerin nedenlerini araştırmaktır. Diğeri ise teşhis edilmiş olan hastalıkları tedavi etmektir. Mesela ilk amaç doğrultusunda adet düzensizliğinin nedenlerini araştırmak veya rahimde yer alan kitleleri teşhis etmek mümkün olabilir. İkinci amaç doğrultusunda ise adet düzensizliğine yol açan etmenleri ortadan kaldırmak veya rahimde yer alan kitleleri vücut dışına tahliye etmek mümkün olabilir.

  Laparoskopi Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

  Laparoskopi ameliyatı şu gibi durumlarda yapılabilir:

  • Yumurtalık kistlerini almak, kapalı yumurtalık kisti ameliyatı veya laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatı.
  • Polikistik over sendromunu tedavi etmek.
  • Miyomları teşhis ve tedavi etmek, kapalı miyom ameliyatı veya laparoskopik miyomektomi.
  • Polip isimli rahim kitlelerini almak, kapalı polip ameliyatı.
  • Fallop tüplerini bağlayarak istenmeyen gebelikleri önlemek.
  • Rahim üzerinde çeşitli tedavi uygulamaları gerçekleştirmek.
  • Rahmi almak.

  Laparoskopi bahsi geçen durumlarda yapılabilir.

  Laparoskopi Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  Laparoskopi ameliyatının avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Son derece küçük kesiler ile yapılmaktadır.
  • Modern bir uygulamadır.
  • İyileşme süreci çok daha hızlıdır.
  • Enfeksiyon riski daha düşüktür.
  • Ameliyat sonrasında iz kalmaz.
  • Ağrısız bir şekilde gerçekleşir.
  • Hastalar günlük yaşamlarına daha çabuk dönerler.

  Laparoskopi ameliyatının faydaları ve avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Laparoskopi Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

  Laparoskopi ameliyatı için herhangi bir yaş sınırlandırması bulunmamaktadır, eğer bu ameliyatı gerektiren bir hastalık söz konusu ise ve hasta bu ameliyat için uygunsa laparoskopi ameliyatı gerçekleştirilebilir.

  Laparoskopi Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

  Laparoskopi ameliyatı ağrılı bir operasyon değildir. Operasyon öncesinde kadın doğum uzmanı, anestezi uzmanıyla birlikte hastanın genel sağlığına ve yapılacak olan operasyonun detaylarına göre bir anestezi planlaması yapar. Bu planlama dahilinde gerçekleşen genel anestezi gibi uygulamalar sayesinde hasta ameliyat sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi deneyimlemez.

  Laparoskopi Operasyonu Ne Kadar Sürer?

  Teşhis amacıyla gerçekleştirilen laparoskopi uygulamaları genellikle yarım saat gibi kısa bir sürede tamamlanır. Bununla birlikte laparoskopi ameliyatları ise ameliyatın amacına ve detaylarına göre 1 ila 3 saat kadar sürebilir.

  Laparoskopi Nasıl Yapılır?

  Laparoskopi uygulaması steril ameliyathane koşullarına ve çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Uygulama sırasında ilk olarak hastanın karın bölgesine üç adet kesi atılmaktadır. Bu kesilerin boyutu, açık operasyonlarda atılan kesilere kıyasla 20 kat daha küçüktür ve 0,5 santimetre civarındadır. Bahsi geçen kesiler yardımıyla hastanın rahim ve yumurtalık gibi organlarına özel bir mikro kamera yönlendirilmektedir. Bu kamera sayesinde, derin kesilere ve direkt göz temasına gerek kalmadan doktor, bölgedeki dokuları ve organları inceleyebilmekte, hastalıkları teşhis edebilmektedir. Uygulama teşhis amacıyla gerçekleşmişse bahsi geçen işlemlerin ardından laparoskopi son bulmaktadır. Ancak tedavi uygulamaları da gerçekleştirilecekse uygulamanın başında gerçekleştirilen diğer kesilerden, mikro cerrahi araçları da gönderilmektedir. Böylece anlık olarak görüntülenen kitleler, başarılı bir şekilde vücut dışına çıkarılabilmektedir. Hastalar bu işlemlerin hiçbirinde ağrı ve rahatsızlık hissi duymamaktadır.

  Laparoskopi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Laparoskopi operasyonu sonrasında, yapılan uygulamanın detaylarına göre aynı gün taburcu olmak veya bir gece hastanede misafir edilmek mümkündür. Hastalar ameliyattan sonra yaklaşık 5 ila 7 gün içerisinde büyük oranda iyileşirler. Ancak tam iyileşme 1 ayı bulabilir. Bu yüzden tam iyileşme gerçekleşene kadar birey ağır işler yapmamalı, ağırlık kaldırmamalı, havuza veya denize girmemelidir.

  İstanbul Laparoskopi Fiyatları

  İstanbul laparoskopi ameliyatı fiyatları ve laparoskopi ücreti gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button