Rahim Filmi (HSG)

  Rahim Filmi İstanbul

  Rahim filmi İstanbul, kadın eşey hücresi yumurta ile erkek eşey hücresi spermin bir araya geldiği tüplerin ve döllenen embriyonun 9 aylık süre boyunca gelişmesi için uygun ortam olan rahimin durumunu analiz etmek için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Bir radyolojik tetkik yöntemi olan rahim filmi (HSG) rahim yapısında bulunabilen polip, kist, lezyon ve rahimdeki diğer yapı bozukluklarının görüntülenmesini sağlar. Bu görüntüleme yönteminde rahim içine çözülebilir osmolariteli iyotlu kontrast madde verilir ve ardından hastanın röntgen filmi çekilir. Sonrasında görüntü değerlendirilerek rahim ve tüplerin ne durumda olduğu incelenir. İstanbul rahim filmi (HSG) İstanbul hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz yazının devamını okuyabilir ve Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman’dan randevu alabilirsiniz.

  Rahim Filmi Kimlere Önerilir?

  Rahim filmi (HSG), birden fazla düşük yapan kadınların rahimlerinin yapısında varsa bozuklukları tespit etmek için; infertilite(kısırlık) teşhisi konmuş kadınların fallop tüplerinde tıkanıklık varsa bunu saptamak için; daha önce kürtaj yaptırmış veya rahim içine cerrahi müdahalede bulunmuş hastaların rahminde yapışıklık varsa teşhisi için kullanılır. Bunların yanı sıra:

  • İnfertilite(kısırlık) teşhisi öncesinde
  • Tüp bebek tedavisine başlamadan önce rahmin ve tüplerin durumunu incelemek için
  • Bir yıl ve daha uzun süre düzenli ve korunmasız cinsel ilişki geçmişine rağmen gebelik olmadıysa

  Rahim Filmi (HSG) Ne Zaman Çekilir?

  Rahim filminin özellikle regl kanamasının bitiminden 3-4 gün sonrasında çekilmesi tavsiye edilir. Belirtilen dönemde gebelik olasılığı düşük, rahim içinde yer alan doku en ince halindedir. Rahim içi dokusunun ince olması sebebiyle filmin kalitesi artar, gebelik ihtimalinin düşük olması sebebiyle olası bir gebelik durumunda bebeğe verilecek zararın önüne geçilmiş olur.

  Rahim Filmi Ağrılı Bir İşlem Midir, Anestezi Gerekir Mi?

  Rahim filmi tıp dilindeki ismiyle histerosalpingografi anestezi gerektirmeyen, kısmen ağrılı bir işlemdir. Bu ağrı kısa sürelidir ve çok yüksek bir ağrı değildir. Yine de ağrı şiddetini herkes farklı hisseder. Röntgen öncesi ilaç verilirken rahim içine yabancı bir madde girdiği için reaksiyon ve kasılmalar yaşanabilir. Kasılmalardan dolayı oluşabilecek krampları önlemek için işlemden yarım saat önce bir adet ağrı kesici alınabilir. Özellikle vajinal muayene olmakta zorluk çeken ve ağrı eşiği düşük hastalarda işlemin anestezi altında yapılması uygun olur. Eğer kişide vajinal veya pelvik bölgesinde enfeksiyon varsa tedavi bittikten sonra rahim filmine başvurulmalıdır.

  Rahim Filmi (HSG) Nasıl Çekilir?

  İşleme başlamadan önce hasta röntgen masasına yatar ve bacaklarını kıvırarak kendine doğru çeker. Uzman hekim spekulum olarak adlandırılan jinekolojik müdahaleler sırasında kullanılan bir aleti vajinaya yerleştirir. Vajina ve rahim ağzı enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için bir solüsyon ile temizlenir. Ardından rahim ağzı tutulur ve düz bir şekilde konumlandırılır. Kateter yardımıyla çözülebilen osmolariteli iyotlu kontrast madde rahim içine verilir. İlaç tüplerden ve rahimden geçer. Geçişi ve geçişinde bir engel olup olmadığı skopi ile gözlemlenir ve röntgen vasıtasıyla film çekilir. Böylelikle rahim filmi çekimi tamamlanmış olur.

  Rahim Filmi Ne Kadar Sürede Çekilir?

  Rahim filmi (HSG)’de rahim ağzına spekulumun yerleştirildiği andan itibaren 3 ila 5 dakika arasında tamamlanır. Rahim filmi çekildikten hemen sonra hasta günlük rutinine devam edebilir. Tüplerde kasılma gerçekleştiği durumda ise bu süre biraz daha uzayabilir.

  Rahim Filmi (HSG) Sonrası 

  Rahim filmi (HSG) çekildikten sonra kişi hemen günlük hayatına devam edebilir. Film çekildikten sonra çözülebilir osmolariteli iyotlu kontrast maddenin bir kısmı vajinadan geri gelebilir. Bu durumda bir miktar akıntı, sızıntı veya az miktarda kanama görülebilir.

  HSG sonrasında enfeksiyon riskini minimuma indirebilmek için önlem olarak hastaya antibiyotik verilebilir. Ancak antibiyotiğin hekimin tavsiye ettiği şekilde düzenli olarak kullanılması önemlidir. Kimi durumda karın bölgesinde bir miktar hassasiyet yaşanabilir veya regl sancısı benzeri ufak kramplar söz konusu olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hekiminizin önerdiği ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz.

  Rahim Filmi Nasıl Yorumlanır?

  Rahim filmi normalse her iki fallop tüpünde de tıkanıklık olmadığı ve rahim içinde yapısal bir bozukluk olmadığı yorumu yapılabilir. Rahim filmi (HSG)’de anormal bir görünüm varsa rahim içinde miyom, kist veya polip bulunuyor olabilir veya tüpler kapalı olabilir. 

  Rahim Filmi (HSG)’de Tüpler Kapalıysa Ne Yapılmalıdır?

  Rahim filmi (HSG) sırasında tüplerin kapalı olduğu tespit edildiyse hastaya laparoskopik cerrahi önerilir. Eğer her iki tüp de tıkalıysa tüplerin açılması gerekir. Bu durumda cerrahi müdahale ile tüplerdeki tıkanıklık açılır. 

  Tüpler açıldıktan sonra kadının doğal yolla gebe kalma ihtimali %50’ye ulaşır. Bunun yanı sıra tüplerin açılması hastanın aralıklarla birden fazla kez hamile kalmasına yardımcı olabilir. 

  Rahim Filmi Gebelik İhtimalini Artırır Mı?

  Rahim filmi (HSG); kist, miyom, polipler, fallop tüplerindeki tıkanıklıklar ve rahimdeki yapısal bozukluklar gibi gebeliği engelleyebilen birçok hastalığın teşhisinin yapılabilmesi için büyük önem taşır. Rahim filmiyle yapılan teşhisin ardından gerekli tedaviler yapılarak gebelik ihtimali arttırılabilir. Ayrıca bazen rahim filmi çekerken rahim içerisine verilen kontrast maddenin basınçlı verilmesi de fallop tüplerindeki küçük yapışıklıkların açılmasını sağlayabilir.

  İstanbul Rahim Filmi (HSG) Fiyatları

  Rahim filmi (HSG) İstanbul bir sene boyunca korunmasız cinsel ilişkiye düzenli olarak girilmesine rağmen gebe kalamayan kadınlarda, tüp bebek tedavisi öncesinde, önceden kürtaj veya rahim bölgesinde cerrahi müdahale olmuş kişilerde uygulanan bir görüntüleme yöntemidir. Bu yöntem sayesinde varsa bölgedeki kist, lezyon, polip veya rahim yapısındaki bozukluklar teşhis edilir. Kişiye uygun tedaviye başlayabilmek için önemli bir tanı yöntemidir. İstanbul rahim filmi (HSG) fiyatları hakkında bilgi almak için Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman’dan randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button