Rahim Duvarı Kalınlaşması

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi İstanbul

  Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi İstanbul, medikal veya cerrahi olarak rahim iç duvarında meydana gelen kalınlaşmanın iyileştirilmesine yönelik uygulanan yöntemlerdir. Rahimdeki östrojen ve progesteron dengesi bozulduğunda rahim kalınlaşması meydana gelebilir. Rahim duvarı kalınlaşması özellikle 35 yaş sonrasında görülse de adet döngüsü başlayan her kadında muhtemeldir. Rahim duvarı kalınlaşması özellikle adet döneminde oluşan anormallik ve problemler ile kendini gösterir. Ayrıca menopoz sonrası oluşan düzensiz kanamalar ya da lekelenmeler de rahim duvarı kalınlaşması sebebiyle oluşabilir. Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi genellikle medikal olarak uygulanır. Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi İstanbul hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman’dan randevu alabilirsiniz.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir ?

  Rahimde bulunan endometrium dokusunun kalınlaşmaya devam etmesi sebebiyle meydana gelen sağlık sorunu rahim duvarı kalınlaşması olarak adlandırılır. Rahim duvarı üç katmanlı bir yapıdır. Rahim duvarının en dış kısmı perimetrium, orta kısmı kas dokusu olan myometrium ve en iç kısmı epitel doku olan endometrium olarak adlandırılır. Endometrium menstrual döngü sürecinde kalınlaşır ve incelir. Bu döngü döllenme hazırlıkları için endometriumun kalınlaşması ile başlar ve adet kanaması sürecinde bu yapı atılarak endometrium incelir. 

  Endometrium kalınlaşma süreci öncelikle hipofiz bezi tarafından üretilen hormonlar ile başlar. Bu hormonlar yumurtalıkları uyararak östrojen hormonu salgısını başlatır. Östrojen hormonu döllenme olduğu takdirde zigotun yerleşmesi için endometrium tabakasını kalınlaştırır. Döllenme olmadığında ise progesteron hormonu üretimi ile kalınlaşma yapan doku parçalanır ve adet kanamasıyla atılır. Rahim duvarı kalınlaşması ise progesteron eksikliği ve östrojen üretimi sebebiyle meydana gelir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Nasıl Oluşur ?

  Rahim duvarı yapısındaki değişimler yumurtalıkların ürettiği östrojen ve progesteron hormonlarına bağlı olarak gerçekleşir. Östrojen hormonu endometrium hücrelerini çoğalmaları için tetikleyerek endometriumda kalınlaşmayı sağlar. Sağlıklı bir kadında östrojen hormonu üretimi progesteron üretimiyle dengelenir. Fakat östrojen hormonunu uyaran bazı hastalıklar, tedaviler veya hormon dengesizliği yaşanan menopozlularda progesteron eksikliği sebebiyle rahim duvarı kalınlaşabilir.  

  Menstrüel kanama ile atılmayan endometrium tabakası zaman içerisinde dökülmeye başlar. Bu dökülmeler adet kanaması kadar yoğun olmayan lekelenme tarzı ara kanamalara sebep olur. Fakat östrojen üretimi kontrol altına alınmazsa endometriumda bulunan hücrelerin çoğalma aktivitesi kanserleşme eğilimi gösterir. Rahim duvarındaki kalınlaşma yoğun şekilde devam ettiğinde rahim kanseri için ciddi bir risk oluşturur.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir ?

  Rahim duvarı kalınlaşması hormonal ve endometrium tabakası odaklı olması sebebiyle genellikle adet döngüsü sorunları olarak belirti gösterir. Adet döneminde atılamayan endometrium dokusu zaman içerisinde farklı menstrual döngü sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlar:

  • Menopoza girmesine rağmen adet kanaması ya da lekelenme şeklinde vajinal kanama görülmesi
  • Ara kanamalar yaşanması
  • Adet kanamasının daha uzun sürmesi
  • Düzensiz menstrual döngü
  • Adet kanamasının 21 günden daha kısa tekrar ile görülmesi
  • Ağrılı adet kanaması şeklinde sıralanabilir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Neden Olur ?

  Rahim duvarı kalınlaşması yumurtalık hormon üretim düzeninin bozulmasına sebep olacak hastalık, sağlık durumu ve diğer sebeplerden meydana gelebilmektedir. Rahim kalınlaşması nedenleri :

  • Hormon tedavisi
  • Polikistik over sendromu
  • Obezite
  • Menopoz döneminde hormon dengesizliği
  • Bazı kanserler ve kronik hastalıklar olarak sıralanabilir. 

  Hormon replasman tedavisi menopoz etkilerinin hafif seyretmesi için hastaya östrojen verilmesidir. Fakat bu dönemde progesteron seviyesi azaldığı için endometrium kalınlaşması oluşur. Polikistik over sendromu sebebiyle östrojen seviyesi yükselerek kalınlaşmaya sebep olabilir. Obezite sebebiyle oluşan yağ dokuları bazı durumlarda östrojen üretimine sebep olabilmektedir. Yine östrojen üretiminde artışa sebep olan yumurtalık kanseri, rahim kanseri ya da kalın bağırsak kanseri ve hormon düzensizliğine sebep olan hastalıklar rahim duvarında kalınlaşmaya neden olur. Menopoz dönemine girerken hazırlık aşamasında hormon dengesizlikleri meydana gelir. Yine bu durumda da rahim duvarı kalınlaşması görülür. 

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Nasıl Teşhis Edilir ?

  Özellikle menopoz sonrası oluşan adet kanaması ya da ara kanamalar sebebiyle doktora gelen hastalardan belli tetkikler istenerek rahim kalınlaşması teşhisi konulur. Vajinal yoldan ultrason cihazı yerleştirilerek çekilen transvajinal ultrason bu tanı yöntemlerinden biridir. Bu yöntem sayesinde rahim duvarı kalınlığı ölçülür. Yine vajinal yoldan kameralı görüntüleme cihazlarının yerleştirildiği histeroskopi de tanı yöntemi olarak kullanılır. Ayrıca kalınlaşmanın kanserleşme eğiliminin ölçülmesi için biyopsi de gerekebilir. 

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

  Rahim duvarı kalınlaşması teşhis edilen hastalarda tedavi yöntemi kalınlaşma seviyesine göre belirlenir. Basit kalınlaşmalarda medikal veya cerrahi tedavi gerekmez. Bu hastalarda kanserleşme olmadığı takdirde takip yöntemi ile kontrol altında tutulur. Medikal tedavi yöntemi ise vücutta eksik kalan progesteron hormonu desteğidir. Dışardan verilen hormon ilaçları veya rahim içine yerleştirilen ilaçlı spiral (mirena) ile eksik olan progesteron yerine konularak östrojen ve progesteron dengeleri sağlanmaktadır. 

  Rahim duvarı kalınlaşmasının ileri seviye olduğu veya kanserleşme oluşan endometrium kalınlaşması tedavisinde cerrahi işlem uygulanır. Bu cerrahi işlem rahmin tamamen alındığı histerektomi ameliyatıdır. Açık veya kapalı histerektomi uygulanabilir. Bu sebeple gelecekte gebelik planlayan hastalarda bu tedavi yöntemi uygulanmaz.

  İstanbul Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Fiyatları

  Rahim duvarı kalınlaşması yumurtalıkta meydana gelen düzensiz hormon üretimi sebebiyle endometriumda anormal kalınlaşma olması durumudur. Rahim duvarı kalınlaşması adet kanaması düzensizlikleri ve ağrılı adet dönemi gibi farklı sorunlara neden olmaktadır. Fakat en riskli sorun endometriumda kalınlaşmaya sebep olan hücre çoğalmasının kansere sebep olmasıdır. Rahim duvarı kalınlaşması yumurtalık ve rahim kanserleri için risk unsurudur. Rahim duvarı kalınlaşması tanısında transvajinal ultrason, histeroskopi ve biyopsi gibi yöntemler ile dokunun kalınlaşma miktarı ve kanserleşme eğilimi belirlenir. Bu bulgulara göre uygun olan medikal ya da cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır. İstanbul rahim duvarı kalınlaşması tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman’dan randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button