Aşılama Tedavisi

  Aşılama Tedavisi İstanbul

  Aşılama tedavisi İstanbul, kısırlık durumunda, gebeliğin ideal bir şekilde gerçekleşebilmesi için başvurulan, üremeye yardımcı bir infertilite tedavisi uygulamasıdır. Aşılama tedavisinde öncelikle 2-3 aylık bir süre boyunca yumurta takibi yapılır. Bu süreçte gebelik gerçekleşmediyse aşılama yapılır. Eğer kadının yaşı 35’in üstünde, yumurtalığının kapasitesi zayıf veya beş yılı aşkın bir süredir gebeliği deniyorsa doğrudan tüp bebek tedavi yöntemi uygulanır. Aşılama tedavisi İstanbul hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Aşılama Tedavisi Nedir?

  Doğal bir yöntem olarak aşılama tıp dilindeki ismiyle inseminasyonda döllenebilmesi için sperm ve yumurta uygun koşullara getirilir. Aşılama tedavisinde temel, amaç alınan spermler arasında en sağlıklı ve doğurgan olanların seçilerek doğru zamanda rahim içine enjekte edilmesi ve böylelikle spermin yumurtaya ulaşarak döllenmenin sağlanmasıdır.

  Bu tedavi yönteminde öncelikle düşük dozda uygulanan iğneler ve ilaçlar aracılığıyla yumurta gelişimi tetiklenir ve 1-3 folikül optimum boyuta getirilir. Yaklaşık 17-20 mm’ye ulaşan foliküle çatlatma iğnesi uygulanır böylelikle yumurta döllenmeye en uygun zamanda folikülden çıkar. Bu sırada laboratuvarda hazırlanmış sayıca 5 milyonun üstünde olan kaliteli spermler aşılama yöntemiyle rahime bırakılır. Rahme verilen spermlerden biri tüplere yerleşen yumurtayı döllerse embriyo oluşur ve rahme doğru ilerleyip rahim duvarına yapışır. Böylelikle gebelik gerçekleşmiş olur. Aşılama tedavisi ağrısız ve acısız bir operasyondur.

  Aşılama Hangi Durumlarda Uygulanır?

  Kısırlık (infertilite) durumunda kullanılabilecek yöntemler arasında pratik, kolay ve risksiz bir işlem olduğu için sıklıkla aşılama tedavisine başvurulur. Aşılama tedavisine başvurulan infertilite sebepleri:

  • Sperm sayısının düşük olması veya sperm kalitesinin düşük olması
  • Servikal mukusta problem yaşanması
  • Rahim ağzında karşılaşılan anatomik sorunlar
  • Sebebi açıklanamayan kısırlık
  • Kadın üreme sisteminin sperme karşı antikor üretiyor olması
  • Cinsel organlarda işlev bozuklukları görüldüğü durumlarda aşılama tedavisine başvurulabilir.

  Aşılama Tedavisi Kimlere Yapılır?

  Kadında yumurtlama sorunu varsa, yumurta takibine rağmen gebelik gerçekleşmediyse, erkeğin sperm sayısı az veya hareketsiz ise, endometrioziste erken evrede olan hastalarda aşılama tedavisine başvurulabilir. Bunun yanı sıra çiftte herhangi bir infertilite problemi olmamasına rağmen sosyal nedenlerden dolayı gebe kalma süresini kısaltmak istiyorlarsa yine bu yöntemi kullanabilir. 

  Kadında Aşılama Takibi Nasıl Yapılır?

  Adetin döngüsünün 2-3 günlerinde ultrason aracılığıyla yumurtalıklar kontrol edilir. Bu kontrol sonucunda yumurtalıklarda kist gibi yumurtlamayı engelleyici bir sorunun olmadığı durumda  yumurtalığın uyarılmasını sağlayan ilaç tedavisine başlanır. Yine ultrason yardımıyla yumurtalığın uyarıya verdiği cevap incelenir. Folikül yeterli boyuta ulaştığında ise hastaya çatlatma iğnesi enjekte edilir. Böylelikle yumurta folikülden ayrılarak döllenmeye hazır bir hale bürünür. Çatlatma iğnesinin ardından bir süre beklenir ve laboratuvarda uygun koşullarda hazırlanan spermler rahim içine verilir. Bu operasyonda anestezi kullanılmaz. Aşılamanın tamamlanmasından 12-14 gün sonra kadına gebelik testi yapılır ve sonuç değerlendirilir.

  Aşılamada Verilecek Sperm Nasıl Hazırlanır?

  Aşılamada kullanılacak sperm laboratuvar koşullarında yoğunlaştırma ve yüzdürme gibi yöntemler aracılığıyla kalitesine göre titizlikle seçilir. Bu işlem ortalama olarak iki saat sürer. Sperm hazırlamada mikroçip yöntemi de uygulanabilir. Mikroçip yönteminde hareketli spermler doğal seçilim ile elde edildiği için gebelik oluşma şansı normal aşılamaya oranla yaklaşık %40 daha fazladır.

  Aşılamadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Aşılamanın başarılı sonuçlar verebilmesi için çiftler bazı koşullara dikkat etmelidir. Bunlardan biri erkek sperm vermeden 48 saat önce alkol tüketimini sonlandırmalıdır. Çünkü alkol erkekteki spermin kalitesini ve doğrudan aşılamanın başarısını düşürür. Bunun yanı sıra kullanılan ilaçların sperm kalitesini düşürüp düşürmediği kontrol edilmeli eğer sperm kalitesini düşürüyorsa 48 saat öncesinde kullanıma ara verilmelidir. Ayrıca kadın aşılama yapılmadan 48 saat öncesi itibariyle genital bölge ve çevresine herhangi bir losyon veya krem uygulamamalıdır. Krem ve losyonlar enfeksiyon riski oluşturarak operasyonun başarısını düşürebilir.

  Aşılama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  15 gün süren aşılama tedavisi boyunca kadın düzenli olarak sağlık merkezine gelir ve ortalama iki veya üç kez ultrason aracılığıyla süreç izlenir. Erkeğin ise yalnızca aşılamanın gerçekleşeceği gün sperm örneği vermek için sağlık merkezine gelmesi yeterlidir. 15 günün sonunda aşılama yapılarak sonuç beklenir. 

  Aşılama işlemi ise sadece birkaç dakika sürer, işlem tamamlandıktan 10-20 dakika sonra hasta günlük hayatına devam edebilir.

  Aşılamanın Başarısı Nedir?

  Aşılamanın başarılı olabilmesi için 5 milyonun üzerinde sperm verilmeli bu oranı yükseltmek için ise 10 milyondan fazla sperm kullanılmalıdır. Aşılama tedavisi yaklaşık olarak %10 ila %30 arasında başarı sağlar.

  Kaç Kez Aşılama Tedavisine Başvurulabilir?

  Gebelikteki başarı oranı %10-30 olan aşılama tedavisi iki veya üç kez uygulandıktan sonra eğer gebelik sağlanamamışsa tüp bebek tedavisine geçilir. Ancak, altı kez aşılama yapılarak da kadının gebe kalması sağlanabilir.

  Tüp Bebek ile Aşılama Tedavisi Arasındaki Fark Nedir?

  Kısırlık tedavisi için tüp bebek de aşılama da sıklıkla başvurulan yöntemlerdir. Gelişen teknoloji sayesinde ikisi için de gebelik başarı oranları gün geçtikçe artmaktadır. Kısırlığa yol açan sebep tedavi yöntemi belirlemede temel taşları oluşturur. Bunun yanı sıra ilerleyen yaşlarda aşılama başarı oranı düştüğü için tüp bebek tedavisi tercih edilebilir.

  Aşılama Tedavisi İstanbul Fiyatları

  Kadın veya erkeğin üreme organlarında oluşan bazı problemlerden dolayı kısırlık (infertilite) ile karşı karşıya olan hastalarda aşılama tedavisi İstanbul sıklıkla başvurulan yöntemlerden biridir. Bu yöntemde düşük dozlu iğneler aracılığıyla yumurtalık uyarılır ve çatlatma iğneleri aracılığıyla yumurtanın folikülden atılması sağlanır. Diğer bir taraftan sperm laboratuvarda hazırlanarak aşılama işlemi ile kadın rahmine bırakılır. Bu şekilde döllenme sağlanabilir. Aşılama tedavisi İstanbul fiyatları ile ilgili bilgi almak için Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button