Kısırlık Tedavisi

  Kısırlık Tedavisi İstanbul

  Kısırlık tedavisi İstanbul düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen bir yıl süresince hamilelik görülmeyen kadına veya erkeğe yapılan tedavi yöntemlerini içerir. Ortalama olarak çiftlerin %10 ila 15’inde görülen kısırlık, tıptaki ismiyle infertilite birçok kişiyi etkilemektedir. Özellikle 35 yaş ve üstündeki kadınlarda korunmasız ilişkiye rağmen gebelik gözlemlenmiyorsa erken tanı ve tedavi sürecine girebilir. Bazen tek bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkan kısırlık birden çok sebepten dolayı da oluşabilen bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunu kişinin üreme sisteminde ortaya çıkar. Gebeliğin görülmediği senaryoda 3’te 1 ihtimalle kısırlık erkekte 3’te 1 ihtimalle kadındadır. Uygun tedavi yöntemiyle gebelik mümkündür. Kısırlık tedavisi İstanbul hakkında bilgi almak için yazının devamını okuyabilir, Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman ile iletişime geçebilirsiniz

  Kısırlık İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

  Kısırlık için ne zaman doktora gideceği yaşla ilişkili bir durumdur. 30 yaşının altındaki kişilerde test ve tedavi öncesi bir yıl kadar; 35-40 yaş arası bireylerde altı ay; kanser ve endometriozis tedavisi görenlerde, pelvik inflamatuar hastalığı olanlarda düzensiz-ağrılı regl görenlerde ve 40 yaş üzerinde hemen test ve tedaviye başlanmalıdır.

  Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

  Kadınlarda kısırlık tek bir nedenden dolayı meydana gelebileceği gibi birden fazla nedenin kombinasyonu sonucunda da oluşabilir. Kadının gebe kalabilmesi için sağlaması gereken faktörler şunlardır:

  • Kadın ovulasyon olarak da adlandırılan yumurtlama dönemine girebiliyor olmalıdır. Çünkü bu dönemde yumurtalıklardaki yumurtalardan biri döllenmek üzere serbest kalır. Yumurta serbest kalmasının ardından döllenmenin meydana geldiği fallop tüplerinden aşağı inerek gebeliğe hazırlanır. Bu yüzden düzenli regl döngüsüne sahip olmak önemlidir.
  • Partnerin sperminin sağlıklı olması da gebelik için önemli bir faktördür. Önceden geçirilen bir hastalık veya tedavi sonucunda bazı problemler görülebilir. Bu yüzden gebelik gerçekleşmiyorsa partnerin spermlerinin sağlıklı olup olmadığını öğrenmek için de gerekli testler yapılmalıdır.
  • Gebeliğin gerçekleşebilmesi için çiftlerin regl dönemleri arasında düzenli cinsel ilişkiye girmeleri gerekir. Özellikle kadınların regl döngülerinin 12-16. günleri arasındaki dönem doğurganlıklarının en yüksek olduğu zamandır.

  Gebeliğin gerçekleşebilmesi için yukarıda bahsedilen faktörler sağlanmalıdır. Kadında veya erkekte bu faktörlerden bir ya da birkaçının sağlanamadığı durumda gebelik gerçekleşmeyebilir. Böyle bir durumda deneyimli bir doktora başvurulmalı, gerekli testler ile gebeliğe engel olan sebepler belirlenmeli ve uygun bir kısırlık tedavi yöntemine başvurulmalıdır.

  Kısırlık Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Kısırlık için birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bu tedavi yöntemlerinden en uygun olanını seçebilmek adına gebelik görülmeyen çiftlere testler yapılmalı ve kısırlığın sebebi tespit edilmelidir. İlk adımda kısırlığın sebebinin kadın üreme organlarında mı yoksa erkekte mi olduğu belirlenmelidir. Tedavi yönteminin belirlenmesinde diğer önemli faktörler çiftin yaşları, kadının yumurta kalitesi, erkeğin sperm kalitesi, ne kadar süre gebeliğin denenip başarıya ulaşamadığıdır. Bahsedilen faktörlerin değerlendirilmesi sonucunda uygun tedavi yöntemi uygulanmaya başlanır.

  Yumurta Geliştirici İlaçlar İle Kısırlığın Tedavisi

  Yumurta geliştirici ilaçlar ile infertilite tedavisi kısırlığın yumurtlama fonksiyonlarındaki problemlerden kaynaklı olduğu durumlarda sıklıkla kullanılır. Bu ilaçlar tablet veya enjeksiyon şeklinde kullanılabilir ve kadının yumurtlama sürecinin sağlıklı ve normal bir şekilde ilerlemesini sağlar. Bu ilaçların kullanım amacı yumurta sayısını artırmak ve yumurta gelişimine fayda sağlamaktır. Böylelikle kadın hamile kalabilir. Yumurta geliştirici ilaçlar mide bulantısı, duygusal dengesizlik ve hassasiyet, şiddetli duygusal tepki gibi yan etkilere sebep olabilir. Bazen bu yöntemin sonucunda çoğul gebelik meydana gelebilir.

  Aşılama Tedavisi

  Diğer bir kısırlığı tedavi edici yöntem aşılamadır. Kadında eğer yumurtlama düzeyi normal, fallop tüpleri sağlıklıysa ve kısırlığın sebebi belirlenemedi ise başvurulan bir yöntemdir. Bu yöntemin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için erkeğin sperm hareketliliği önemli bir faktördür. Aşılama tedavisi ile erkeğin spermi kadının yumurtalarına doğrudan enjekte edilerek yerleştirilir. Böylelikle yumurta sperm tarafından döllenir. Eğer erkekte erken boşalma, vajinismus veya sertleşmede problem gibi sorunlar varsa aşılama tedavisi uygulanabilir.

  Tüp Bebek Tedavisi

  Kısırlık tedavisinde sıklıkla tercih edilen tüp bebek tedavisinde yumurta sayısını artırmak ve yumurta gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayabilmek için kadına hormon ilaçları verilir. Böylelikle erken yumurtlamanın da önüne geçilir. Kimi durumda cerrahi operasyonla da uygulanabilen tüp bebek tedavisinde cerrahi müdahaleye başvurulduğunda anestezi kullanılır.

  Laparoskopi Yöntemi

  Laparoskopi yöntemi; polip, miyom, çikolata kisti ve hasarlı tüplerin alınmasından dolayı meydana gelen kısırlığın tedavisi için kullanılır. Laparoskopi yöntemi bir dizi cerrahi müdahaleyi içerir. Bahsedilen yapısal bozuklukların yol açtığı sorunları çözer.

  Histeroskopi Yöntemi

  Histeroskopi yönteminde bir görüntüleme cihazı aracılığıyla doğrudan rahim içi görüntülenerek kısırlığın kaynağı tespit edilir. Bu yöntemin yeterli olmadığı durumda ise rahimden doku alınarak detaylı incelemesi ve analizi yapılır. Yapısal bozuklukların tedavisi için kullanılır.

  Miyom Ameliyatı

  Kısırlık sebebinin miyom olduğu durumlarda bu sorunu çözmek için miyom tedavisine başvurulur. Miyomlar kadının rahmi içinde bulunur ve miyom tedavisinde rahim içinden çıkarılarak kısırlığın önüne geçmesini sağlar. Bu tedavi yöntemi kapalı veya açık ameliyat şeklinde yapılır ve öncesinde hastanın ağrı veya acı hissetmemesi için anestezi uygulanır. Miyomlar rahimden çıkarılır ve bölge temizlenir. Ameliyat sonrasında ise çıkarılan miyomlar incelenmeli ve ilerleyen dönemlerde uzman bir doktor tarafından takibi yapılmalıdır.

  Robotik Cerrahi Yöntemi

  Robotik cerrahi yöntemi ile rahim için üç boyutlu bir şekilde görüntülenir ve bölgede miyom, çikolata kisti veya fallop tüpünde herhangi bir yapısal bozukluk olup olmadığı kontrol edilir. Bu yöntem kapalı bir şekilde uygulanır. Eğer bölgede yapısal bir bozukluk varsa gerekli ameliyatlar yapılır ve sorunun çözümü sağlanır. Böylelikle kişi gebe kalabilir.

  İstanbul Kısırlık Tedavisi Fiyatları

  Kısırlık tedavisi İstanbul bir yıl boyunca düzenli ve korumasız bir şekilde cinsel ilişkiye giren çiftlerde gebelik olmaması durumunda başvurulan tedavi yöntemleridir. Bu sorun erkek veya kadının üreme organlarındaki bir sorundan kaynaklı olabilir. Bir veya birden fazla sebepten kaynaklanabilir. Uygun bir tedavi yöntemi uygulanabilmesi için uzman ve deneyimli bir hekim tarafından gerekli testler yapılmalı ve testlerin sonucu analiz edilerek tedaviye başlanmalıdır. İstanbul kısırlık tedavisi fiyatları hakkında sorularınız için Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button