Normal Doğum

  Normal Doğum İstanbul

  Normal doğum İstanbul, hamilelik sürecinin sonucu olan doğumun vajinal olarak gerçekleştiği durumdur. Normal doğum İstanbul anne ve bebek için risk görülmediği ve hamileliğin sağlıklı ilerlediği durumlarda 37. hafta ile 42.hafta arasında gerçekleşir. Doğal doğum en az müdahale ile meydana gelen doğum çeşididir. Doğum sırasında oluşan kasılmalar ile rahim ağzında açılma ve bebeğin rahimden çıkarılması sağlanır. Doğal doğum İstanbul sonrasında gerekirse dikişler atılır ve bebeğin sağlık durumu kontrol edilir. Doğal doğum yapan gebeler bir günlük süre ile hastanede istirahat ederek doğum eylemini tamamlamaktadır. Yazımızın devamında ”Normal doğum İstanbul nasıl yapılır?”, ”Normal doğum İstanbul avantajları nelerdir?” ve ”Doğal doğumun faydaları nelerdir?” gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Doğal doğum İstanbul hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Normal Doğum Nedir?

  Normal doğum ya da doğal doğum, cerrahi ve medikal müdahalelerin minimumda tutarak gerçekleşen bebeğin doğum sürecidir. Normal doğum gebeliğin 9’uncu ayından sonra meydana gelen kasılmalar ile rahim girişinin açılması ile başlar. Doğum sırasında rahim ağzı yeterince açıldıktan sonra bebek rahimden itilerek annenin vücudundan ayrılır. Normal doğum kişiden kişiye farklı olarak gerçekleşir. Bu sebeple doğumun ne kadar ağrılı olacağı ya da ne kadar uzun  süreceği doğum tamamlanmadan bilinmemektedir. 

  Normal Doğum İstanbul Evreleri Nelerdir?

  Normal doğum üç evre şeklinde meydana gelmektedir. İlk evre 8 ile 10 dakika aralıklı oluşan doğum sancıları ve halk arasında nişan olarak bilinen rahim ağzında bulunan mukusun atılması ile başlamaktadır. Bu evrede rahim ağzı 6 ile 7 cm kadar açılır. Birinci evre doğumun neredeyse %90’ı olduğu için bu süreci daha rahat atlatmayı destekleyici aktiviteler yapılabilir. Ilık duş almak, nefes tekniklerini uygulamak, sakin müzikler dinlemek, hafif tempolu yürüyüş yapmak gibi aktiviteler ile ilk evre kolaylaştırılabilir. İlk evrenin sonunda bebeğin içinde bulunduğu su kesesi yırtılır. 

  İkinci evre sancıların 2 ile 3 dakikalık aralıklarla meydana gelmesi ile başlar. Bu evrede anne istemsiz olarak ıkınmaya başlar. Bu evrede ıkınmalar ve yoğun sancılar ile bebek hızlı şekilde doğum kanalında ilerler. Yaklaşık yarım saat ile bir saat arası süren bu evrede bebek rahim ağzına kadar ilerler ve son kuvvetli ıkınmalar ile doğum gerçekleşir. 

  Son evrede bebeğin rahimden çıkması sonrası anne ve bebeğin buluşması gerçekleşir. Bu süreçte plasentanın anneden ayrılması için rahime masaj yapılır. Maksimum otuz dakika süren bu evrede plasenta rahimden çıkarılır ve onarılması gereken yırtılmalar var ise dikişler atılır. Son olarak kanama kontrol altına alınır ve doğum tamamlanır. 

  Normal Doğum Öncesi Neler Meydana Gelir?

  Normal doğum bazı semptomlar ile meydana gelebilir. Bu semptomların bazıları fark edilmez veya hiç oluşmayabilir. Normal doğum başlamadan önce ortaya çıkan belirtiler şu şekilde sıralanabilir :

  • Suyun gelmesi, doğum sancıları ile birlikte bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı dolu kesenin yırtılması ile meydana gelir. Kese yırtıldığında içindeki amniyon sıvısı akmaya başlar. 
  • Nişan ise doğum öncesinde rahim ağzını kapatan mukoza yapısının atılmasıdır. Nişan genellikle hafif kanama ya da lekelenme ile kendini gösterebilir. Nişan genellikle doğumdan hemen önce meydana gelse de bazı gebeliklerde doğumdan birkaç gün önce de gelebilir
  • Sırtta doğum sancıları ve kasılmalar sonucunda ağrılar meydana gelebilir. Sırt ağrısı genellikle doğum sancısından önce ortaya çıkar. 
  • Doğum sancıları düzenli kasılmalar şeklinde meydana gelir. Düzenli kasılmalar eğer pozisyon değişince devam ediyorsa doğumun başladığını gösterir.

  Ayrıca doğum öncesinde bazı gebelerde hafifleme ve mutluluk hissi meydana gelebilir. Özellikle bebeğin rahimde aşağı doğru ilerlemesi ile hafifleme hissi oluşur. Doğuma az kala enerjik ve mutlu hissetme ise diğer bir duygusal semptomdur. 

  Normal Doğumun İstanbul Faydaları Nelerdir?

  Normal doğum özellikle sezaryen doğum ile karşılaştırıldığında iyileşme süreci olarak daha konforludur. Normal doğum sonrasında ertesi gün taburcu edilme, aşırı ağrı görülmemesi, enfeksiyon riskinin düşük olması gibi avantajlar yaşanır. Sezaryen doğuma göre minimal invaziv (dokuya verilen hasarın asgari düzeye indirilmesi) teknikler uygulandığı için doğum sonrası süreç daha hızlı ve rahat geçmektedir. 

  Annenin yaşadığı avantajların yanı sıra doğal doğum bebek için de faydalıdır. Normal doğumun bebek açısından faydaları :

  • Doğum sonrasında kısa bir süre içerisinde anne ve bebeğin buluşması 
  • Bebeğin doğum kanalında ilerleyerek ilk bakteriler ile karşılaşması sebebiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesi
  • Normal doğum sonrası anne sütünün daha hızlı gelmesi sebebiyle bebeğin daha sağlıklı ve hızlı şekilde beslenmesi olarak sıralanabilir.

  Normal Doğum İstanbul Kimler İçin Uygundur?

  Vajinal yoldan gerçekleşen doğal doğum her hamilelik süreci için en uygun yöntem olmayabilir. Normal doğum için özellikle annenin kalça yapısının geniş olması ve hamilelik sürecinin sağlıklı ilerlemesi gerekir. Özellikle riskli gebeliklerde sezaryen doğum gerekli olabilmektedir. Plasenta hastalıkları, düşük geçmişi, kalça kemiklerinin dar olması, rahim içinde lezyon bulunması, daha önceden sezaryen doğum veya rahim ameliyatı geçirmiş olmak doğal doğum yapılmasını engelleyebilir. Normal doğum öncesinde eğer bir risk var ise anne ile bu riskler konuşulmalı ve gerekli görülürse sezaryen doğum uygulanmalıdır.

  İstanbul Normal Doğum Fiyatları

  Nomal doğum hamilelik sürecinin en az müdahale ile sonuçlanarak doğumun gerçekleşmesidir. Normal doğum sancı ve kasılmalar ile başlar. Bu süreçte rahim ağzı genişler ve bebek rahimden dışarı çıkarılır. Normal doğum sonrası komplikasyon riskleri ve ağrılar düşük oranda olduğu için iyileşme süreci kısa ve konforludur. Diğer yandan doğal doğum bebeğin gelişimi için de faydalıdır. Bazı hamilelerde riskler bulunduğu için normal doğum gerçekleşmeyebilir. Bu sebeple doğum öncesinde hekim ile görüşüp hangi doğum yönteminin daha uygun olduğu kararlaştırılmalıdır. İstanbul normal doğum fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button