Labioplasti

  Labioplasti İstanbul

  Labioplasti İstanbul, labium adı verilen vajina çevresini saran dudak yapısının estetik güzelleştirme amacıyla düzeltilmesine yönelik operasyondur. Labium yapısı büyük ve küçük iki katlı dudak şeklinde bulunmaktadır. Küçük yapılı iç dudaklar normal şartlarda dışarıdan görünmez ve büyük dudaklar tarafından çevrelenir. Labioplasti İstanbul ise genellikle iç dudakların deforme olarak dışarıdan gözüktüğü durumlarda uygulanır.

  Diğer yandan büyük dudakların aşırı sarkık biçimde bulunduğu durumlarda ise bu bölgede de estetik operasyon uygulanabilir. Labiumdaki yapısal bozukluklar genetik sebepler, doğum yapma, menopoza girilmesi, yaşlanma veya hormon düzensizlikleri gibi nedenlerden oluşabilir. Labioplasti bu deformasyonlar sonucunda oluşan estetik bozukluğun düzeltilmesi ve oluşabilecek sağlık sorunlarının giderilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Labioplasti İstanbul hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Labia Nedir ?

  Labia kadın cinsel organının dış bölgesinde iki katmanlı şekilde bulunan dudak yapısıdır. Labia major adı verilen dış dudak yapısı daha büyük olan ve kıl hücresi içeren yapıdır. Labia minor yani iç dudaklar labia major tarafından çevrelenir. Bu doku daha ince, kıl hücresi içermeyen, nemli, sinir uçları ve kan damarları bulunan yapılardır. 

  Normal şartlarda labia major dokusu iç dudakları çevrelediği için labia minor dışarıdan gözükmez. Fakat doğum yapma ve hormon değişikliklerine yol açan ergenlik, menopoz, yaşlılık ve gebelik gibi durumlarda bu dokular deforme olmaktadır. Labia yapısındaki bozulmalar:

  • Aşırı kilo alıp verme
  • Kalıtsal olarak labiumların büyük olması ya da asimetrik olması
  • Yaşlanma sebebiyle deri altındaki yağ dokusunun incelmesi
  • Hormon değişimleri
  • Doğum sırasında oluşan travmalar gibi farklı sebeplerden meydana gelebilmektedir. 

  Labioplasti Nedir ?

  Labia major (dış dudak) ve labia minor (iç dudak) adı verilen yapıların estetik operasyon ile düzeltilmesine labioplasti denmektedir. Labioplasti iki durumda yapılabilmektedir:

  • Labium minor dokusunun hipertrofisi (aşırı büyümesi) ya da sarkık olması sebebiyle uygulanan iç dudak küçültme ya da düzeltme operasyonu
  • Labium major dokusunun normalden daha fazla büyük ve sarkık olması durumunda uygulanan küçültme ya da düzeltme operasyonu

  Labioplasti genellikle iç dudakta meydana gelen aşırı büyüme ve sarkma sebebiyle yapılmaktadır. Labioplasti işlemi ile sarkmış, içi boşalmış dokuların bir kısmı alınıp şekillendirilir. Bu şekilde labia dokusu sıkılaştırılır ve estetik deformasyon onarılır. 

  Labioplasti İstanbul Kimlere Uygulanır ?

  Labioplasti estetik hoşnutsuzluk yaşayan ya da labia yapısındaki bozulmaların sağlık sorunlarına neden olduğu hastalarda uygulanabilir. Özellikle iç ve dış dudak yapısındaki sarkma ve görüntü bozuklukları kişilerde özgüvensizliğe sebep olabildiğinden bu hastalarda estetik kaygı sebebiyle labioplasti uygulanabilir. Diğer yandan labia yapısındaki bozulmalar :

  • Tekrar eden vajinal enfeksiyonlar
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı oluşması
  • Dar kıyafet giyiminde rahatsızlıklar
  • Hareket kısıtlamaları gibi sağlık sorunlarına yol açtığında labioplasti gerekli olabilir. 

  Labium deformasyonları cinsel hayatı olumsuz etkilerken bu sağlık sorunları sebebiyle günlük ve sosyal hayat da olumsuz etkilenebilir. Tekrar eden enfeksiyonlar hastalarda ağrı ve rahatsızlıklara sebep olur. Ayrıca özellikle dar kıyafet kullanan sporcu ve sahne sanatları ile ilgilenen kişilerde kıyafet kullanımında zorluklar oluştuğu için bu hastaların sosyal ve iş hayatı da etkilenmektedir. 

  Labioplasti İstanbul Nasıl Uygulanır ?

  Labioplasti ameliyatına uygun bulunan hastalarda öncelikle hangi anestezi kullanılacağına karar verilir. Cerrahi işlem türüne ve hastanın genel kondisyonuna göre spinal anestezi (belden aşağı kısmı uyuşturma yöntemi), sedasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Bu ameliyatta sarkmayı meydana getiren veya boyut büyüklüğüne sebep olan parçalar alınır. Sonrasında dikiş atılarak bölge onarılır. Ameliyat ortalama yarım saat ile bir saat arasında sürmektedir.  Ameliyatın sonucunda bölgede küçülme ve onarım yapılmış olur. 

  Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır ?

  Labioplasti ameliyatından sonra iyileşme süreci genellikle kısa süreli ve ağrısız geçmektedir. Hastalar gerekli görülmediği takdirde ameliyattan altı saat sonra aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir. İlk üç gün istirahat ettikten sonra hastalar günlük yaşantısına dönebilmektedir. Dokuların büyük bir kısmı ilk bir hafta içerisinde iyileşirken bölgenin tamamen iyileşmesi bir ay kadar sürebilir. 

  Labioplasti sonrasında dudak yapısında şişlik, hassasiyet ve ağrı oluşması normaldir. Bu bölgeye soğuk kompres uygulama ve reçetelendirilmiş ağrı kesiciler kullanılabilir. Genellikle aşırı kanama görülmez ve lekelenme şeklinde az miktarda kanama görülebilir. 

  Labioplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

  Labioplasti ameliyatının başarılı sonuçlanması ve komplikasyonların görülmemesi için hastaların dikkat etmesi gereken unsurlar vardır. Bunlar :

  • Genital bölgenin temizliğine ve kuruluğuna özen gösterilmesi
  • Bir ile bir buçuk ay arası cinsel hayata ara verilmesi
  • Bölgede baskı ve gerilime sebep olacak ata binme, yoga, jimnastik gibi sporların bir süre yapılmaması
  • Havuz, hamam, jakuzi, küvet gibi enfeksiyon riskini artıran yerlerin kullanılmaması 
  • Ayakta duş almak
  • Pansumanların düzenli yapılması
  • İyileşme tamamlanana kadar epilasyon ve ağda gibi işlemlerin uygulanmaması
  • Dar ve sert yapılı kumaşlı kıyafetlerin kullanılmaması şeklinde sıralanabilir. 

  İyileşme tamamen sağlanana kadar bu unsurlara dikkat edilmesi ameliyatlı bölgede enfeksiyon ve komplikasyon oluşma riskini düşürür ve iyileşme sürecinin daha konforlu geçmesini sağlar.

  İstanbul Labioplasti Fiyatları

  Labioplasti, vajina çevresinde dudak yapısı olan labia dokusunun düzeltilmesine yönelik estetik cerrahi operasyonudur. Labia dokusunda bulunan iç ve dış dudaklarda meydana gelebilen sarkma ve aşırı büyüme hastalarda sağlık sorunları ve rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Özellikle tekrar eden vajinal ve üriner enfeksiyonlar, cinsel hayat sorunları, özgüvensizlik gibi sıkıntılara yol açabilmektedir. Labia dokularında deformasyon menopoz, yaşlılık, travmatik doğum, gebelik, kalıtsal sebepler gibi durumlardan meydana gelebilir. Labioplasti ameliyatı sarkık ve fazla dokunun çıkarılıp dudak yapılarının onarılmasının gerçekleştiği bir operasyondur. İstanbul labioplasti fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button