Histeroskopi

  Histeroskopi İstanbul

  Histeroskopi İstanbul, kadın hastalıklarının teşhis ve tedavisi sırasında kullanılan özel bir yöntemdir. Kadın hastalıklarının teşhis edilmesinde ve tedavisinde kullanılan yöntemler; bilimin gelişmesi ve teknolojik atılımların gerçekleşmesi ile gün ve gün gelişmektedir. Bu yöntemlerden oldukça modern ve gelişmiş olanlarından biri ise histeroskopi işlemidir. Histeroskopi işlemi, rahim kaynaklı rahatsızlıkların gerek tanı sürecinde gerekse de tedavi sürecinde kullanılan son derece güvenilir bir yöntemdir.

  Histeroskopi işlemi sayesinde; polip ve miyom gibi yapıların teşhisi sağlanabilir, patolojik incelemeler için bu yapılardan doku örneği alınabilir. Miyomlar ve polipler zaman zaman hastaların hayat kalitelerini düşüren, ciddi şikâyetlere sebep olabilirler. Kısırlık gibi ciddi sorunlara yol açabilirler. İstanbul histeroskopi işlemi sayesinde bu hastalıklar kolayca teşhis edilebilir. Daha sonra ise yine histeroskopi işleminin kullanıldığı kapalı ameliyat teknikleri ile bulundukları yerden alınabilirler. Bu işlem, hastalarda meydana gelen şikâyetlerin son bulmasına ve hastaların sağlıklı bir şekilde günlük yaşantılarına dönebilmelerine olanak sağlayacaktır. Histeroskopi İstanbul hakkında detaylı bilgi için Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Histeroskopi Nedir?

  Histeroskopi işlemi, hastalıkların teşhis ve tedavi edilmelerinde kullanılan modern bir uygulamadır. Histeroskopi uygulamaları; gerçekleştirilme amaçlarına göre tanısal histeroskopi ve operatif histeroskopi olarak iki gruba ayrılırlar. Tanısal histeroskopinin amacı, hastalıkları teşhis edebilmek ve gerek duyulan durumlarda kitlelerden doku örnekleri alarak incelemeler yürütmektir. Operatif histeroskopi ise tanısı gerçekleştirilen kitlelerin kapalı ameliyat teknikleri ile bulundukları yerden alınması amacıyla gerçekleştirilir. Miyom ve polipler gibi kitlelerin tedavisinin yanı sıra rahimde yer alan yapısal bozukluklar da bu yöntem ile kolayca incelebilmektedir. Histeroskopi işlemi, adını işlem sırasında kullanılan histeroskop isimli cihazdan alır. Bu cihaz, sahip olduğu mikro kamera sayesinde rahmin ve çevresinin incelenebilmesine; cerrahi operasyonlar sırasında anlık olarak görüntülenebilmesine olanak sağlar.

  Histeroskopi Çeşitleri Nelerdir?

  Histeroskopi işleminin; tanısal histeroskopi ve operatif histeroskopi olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Tanısal histeroskopi, hastalıkların teşhis ve tanı sürecinde kullanılır. Operatif histeroskopi ise kapalı ameliyat teknikleri ile birlikte, tanısı gerçekleştirilen hastalıkların tedavisinde kullanılır.

  Histeroskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Histeroskopi uygulamaları, birçok kadın hastalığının tanısında ve tedavisinde kullanılmaktadır. Histeroskopi gerektiren durumlara şunlar örnek verilebilir:

  • Rahim içi yapışıklığı tanısı ve tedavisi.
  • Tekrarlayan düşüklerin nedeninin araştırılması.
  • Rahim ve çevresinde yer alan kitlelerin teşhisi ve tedavisi.
  • Doğum kontrolü amacıyla yerleştirilen spirallerin rahim içine kaçtığı durumlar.
  • Sebebi bilinmeyen kanamaların araştırılması.
  • Başarısız olan tüp bebek girişimlerinin sebebinin incelenmesi.

  Histeroskopi Neden Yapılır?

  Histeroskopi; sebebi bilinmeyen rahatsızlıkları araştırmak, rahim ve çevresinde yer alan kitleleri teşhis etmek, gerek görüldüğü durumlarda bu kitleleri dikkatlice bulundukları yerden çıkarmak amacı ile yapılır.

  Histeroskopi Nasıl Yapılır?

  Histeroskopi işlemi, gerçekleştirilme amacına göre farklı şekillerde yapılabilmektedir. Hastalar, doktor tarafından işleme nasıl hazırlanacakları konusunda tembihlenirler. Histeroskopi işlemi için genelde hastanın âdet kanamasının olmadığı bir gün seçilir.

  İşlem tamamen steril ve temiz bir ortamda gerçekleşir. Histeroskop isimli makinenin kamerası vajina yolu ile hastanın vücuduna girer. İşlem öncesinde belirlenen bölgeler büyük bir dikkat ve özenle incelenir. Gerektiği durumlarda incelenen bölgeden doku örneği de alınabilir. Histeroskopi işlemi yalnızca tanılama amacıyla yapılıyorsa burada sonlanır. 

  Histeroskopi işlemi cerrahi bir amaçla gerçekleşiyorsa histeroskop cihazının tüplerine operasyon sırasında kullanılacak aparatlar yerleştirilir. Mikro kamera ile anlık olarak görüntülenmesi sağlanan kitleler, bu aparatlar sayesinde dikkatle bulundukları yerden alınırlar. Bu işlem sırasında, açık ameliyat tekniklerinde olduğu gibi büyük kesiler kullanılmaz. 

  Histeroskopi Ne Kadar Sürer?

  Tanısal amaçlı gerçekleştirilen histeroskopi işlemi birkaç dakika içinde son bulabilmektedir. Operatif amaçlı gerçekleşen histeroskopi işlemi ise işlemin kapsamına göre 5 ila 25 dakika arasında sürebilmektedir. Histeroskopi işlemleri, diğer yöntemlere kıyasla çok daha hızlı ve güvenilir bir işlemdir. 

  Histeroskopi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Histeroskopi yöntemi, açık ameliyat tekniklerine göre çok daha hızlı ve istikrarlı bir iyileşme süreci vaat eder. Çoğu zaman yarım saatten daha kısa sürede biten bu işlem sırasında hastanın vücuduna derin ve büyük cerrahi kesiler atılmaz. Çoğu hasta operasyonun gerçekleştiği gün taburcu olabilmektedir. Taburcu olmadan önce bir süre hastanede kontrol altında tutulabilirler. Bu süre zarfında hastanın tansiyon gibi vital bulguları kontrol edilir, işlemin sorunsuz geçtiğinden emin olunur. Ardından ise hasta taburcu edilir.

  Histeroskopi işleminden sonra hastalar, doktor tavsiyelerine uyarak günlük yaşantılarına dönebilirler. Yine de iyileşme süreci boyunca ağır işler yapmamak, kişisel hijyen kurallarına dikkatlice uymak ve doktor tavsiyelerini görmezden gelmemek gerekir. Doktorunuz histeroskopi sonrası iyileşme süreci ve histeroskopi sonrası iyileşme süresi hakkında sizi detaylıca bilgilendirecektir.

  Histeroskopi İstanbul Fiyatları

  Histeroskopi işlemi, farklı amaçlar için farklı şekillerde gerçekleşebilen bir işlemdir. Bu işlemin amacı, şekli ve kapsamı hastaya özel olarak planlanır. Bu planlamalar, doktor muayenesi sırasında elde edilen bulgular ışığında hazırlanır. Yapılan işlemin kapsamı kişiden kişiye değişebildiği için histeroskopi fiyatları da değişiklik gösterebilmektedir. İstanbul histeroskopi fiyatları ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için Op. Dr. Çağla Jasmin Deliorman ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button